Hlavní obrázek

Dnes je pondělí 18.6.2018 - Svátek má Milan, zí­tra Leoš.

Jedinečná akce potřebuje podporu

NÁVŠTĚVNOST TŘETÍHO SETKÁNÍ KOVÁŘŮ V LITNI BYLA ŽALOSTNĚ MALÁ

Setkání kovářů hostil zkraje června areál bývalého učňovského střediska v Litni. Už potřetí a letošní setkání bylo ve srovnání s těmi předchozími nejhodnotnější. Díky Společenstvu kovářů, Městysi Liteň a firmě Arma-Epona se to prostě povedlo. Škoda, že veřejnost, přesto, že byla zvána, moc nadšení neukázala - návštěvnost byla žalostně malá.

Adepti kovářského řemesla ukázali, v čem je síla »mládí«. Jejich nadšení strhlo i přítomné starší kolegy. Přijely školy z pražského Zlíchova i Vysočan, z Turnova, Soběslavi, Světlé nad Sázavou, Oselců a Hradce Králové. Protože některé s sebou přivezly i »prváky«, měli jsme možnost vidět něco v poslední době dost neobvyklého: mládí sršící nápady a odvahou násobené pracovními výkony.

Nejvíce mě uchvátila jejich zručnost. Nadarmo se neříká, že umění v srdci musí ven přes šikovné ruce. A tak vedle přivezených exponátů bylo k vidění i dvoudenní tvoření přímo na místě. Vznikala díla, za něž se nestydí ani zkušení umělečtí kováři a pasíři. Pokud by se našli zájemci, kteří je neviděli v Litni, mají možnost je zhlédnout při návštěvě Kovárny pro radost v Kytíně .

Tradičně velký zájem byl o koně, resp. o ošetření kopyt koní s odborným komentářem. Práci několika zkušených mistrů, kteří se ujali přivedených koní, komentoval Jiří Piskáček. Tradiční setkání dráteníků bylo tentokrát věnováno památce učitele a propagátora drátenického řemesla Petra Musila. Přítomní dráteníci a drátenice ochotně asistovali v dílničkách, kde se zájemci seznamovali s drátem a jeho možnostmi k tvorbě dekorativní i užitné. A to že se na místě i drátoval starobylý hrnec, byla samozřejmost.

Odborné přednášky byly na téma: 1) Problémy současného odborného školství v přípravě žáků pro obory umělecký kovář, umělecký zámečník a pasíř 2) Odborná údržba a záchrana historických kovářských prací + restaurování tzv. Norbertovy mříže Kulturní program byl oba dva dny podpořen produkcí populární kapely Třehusk a řevnickými Pohodáři.

Že má setkání rostoucí úroveň, dokázala i trpělivost účastníků s počasím. Nic je neodradilo a při loučení se hezky poslouchalo: Příští rok jsme tu zase! A to by bylo, aby liteňská veřejnost konečně nepochopila, že se u nich děje něco, co není nikde ve světě! Tato jedinečná a obdivovaná akce potřebuje podporu veřejnosti, aby se konečně dostalo i na možnost pozvat zahraniční kováře a nejen naše osobní kamarády ze Slovenska, Ukrajiny, Německa či Francie. Poděkování patří malé skupince nadšenců, kteří nemluví a konají. Nechci jmenovat - nejde o jména, ale o chuť něco vykonat pro naši světlou budoucnost. A pokud by někomu něco na Setkání kovářů v Litni 2017 chybělo, nechť se k nám přidá a pomůže nám setkání posunout zase o kousek dál. Mé přání je Mezinárodní setkání kovářského mládí a zkušenosti v Litni 201...

 

 

15.7.2017   Zdeněk SLAVATA    Vyšlo v NN 13/2017