Hlavní obrázek

Dnes je neděle 27.5.2018 - Svátek má Valdemar, zí­tra Vilém.

Velký úspěch měla Loupežnická píseň

DVĚ SKUPINY DĚTÍ SEHRÁLY V LITEŇSKÉM KINĚ DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

V liteňském kině se se svými inscenacemi společně představily děti z dramatického kroužku Liteňského pupíku a ze Školy domácího vzdělávání Evy Nolčové. Obě skupiny využily pro ztvárnění svého příběhu divadelní scénu vytvořenou pro kombinaci činohry, loutkoherecké scény a tzv. černé, stínové divadlo.

Vystoupení dětí ze školy domácího vzdělávání Evy Nolčové vznikalo při výuce anglického jazyka, při Tvořivé dramatice. Pod vedením Hany Jůzlové se vyvíjelo představení na motivy dvou bajek Rudyarda Kiplinga s názvem How the Whale got his throat a How the Camel got his Hump. Děti se rozdělily na vypravěče a ty, co ztvárnily jednotlivé postavy zvířecí říše se všemi výraznými lidskými vlastnostmi, které autor bajek tak mistrně popsal. Mohli jsme vidět, formou projekce, také výtvarná pojetí témat obou příběhů, na kterých děti při Tvořivé dramatice pracovaly. Své výkresy přidaly i děti, které letos navštěvovaly Výtvarnou dílnu Liteňského pupíku.

Bylo to ve snu, je název hry, kterou uvedl v premiéře dramaťák Liteňského pupíku. Pod režijním vedením Hany Jůzlové vznikla volná adaptace povídky Josefa Čapka Můj tlustý pradědeček a loupežníci, která byla proložena básněmi Josefa Hiršala, Radka Malého, Miroslava Holuba, Josefa Čapka, Petra Křička. K tomu všemu přispěly svými básněmi i samy děti. Veliký úspěch u diváků měla Loupežnická píseň, kterou přímo pro představení složil i otextoval písičkář a frontman kapely Tajné Slunce Filip Pýcha a kterou skvěle interpretoval hudebník David Smrž. Celé odpoledne strávené společně s dětmi a divadlem je pro nás všechny snad důkazem, že je možné naplnit kolektivně myšlenku aktivní spolupráce dětí a celých rodin, které by se jinak neměly možnost nejen seznámit, ale ani potkat, i když žijeme vlastnně všichni kousek od sebe.

Poděkování patří aktivním rodičům, i tolerantním divákům, těm, kdo přispěli k organizaci a produkci, pomáhali spoluvytvářet technické zázemí divadla a městysi Liteň za podporu.

 

16.7.2017   Karel TŮMA    Vyšlo v NN 13/2017