Hlavní obrázek

Dnes je čtvrtek 16.8.2018 - Svátek má Jáchym, zí­tra Petra.

Noc se z Dobřichovic stěhuje do Mníšku

Ondřej Bábor a Pavla Nováčková (Pešek a Alena) v dobřichovickém představení Noci na Karlštejně 3. června 2017 (Autor: Miloslav FRÝDL, 3.6.2017)
Alenu s Peškem si spolu poprvé zahrají manželé Míša Nosková a Ondřej Bábor

Dvěma představeními na nádvoří zámku Dobřichovice vstoupil 2. a 3. června 2017 do své dvanácté sezony původní muzikál Noc na Karlštejně. Povedla se obě, zvláště to druhé, sobotní, stálo zato!

Poprvé se v roli královského šenka Peška Hlavně představil profesionální muzikálový herec a zpěvák Ondřej Bábor. Ondra své »angažmá« v poberounském souboru vzal vážně, poctivě absolvoval všechny předepsané zkoušky a – rozhodně se vyplatilo: na jevišti byl skvělý! S Alenou v podání Pavly Nováčkové si »sedli« více než dobře, ladilo jim to při hře i při zpěvu a diváci to několikrát ocenili potleskem na otevřené scéně. Tuto dvojici však už letos diváci pohromadě neuvidí – v Mníšku pod Brdy i v Karlštejně roli Aleny převezme další profesionálka Míša Nosková, která už s poberounským souborem hraje třetí sezonu.

Mimochodem, před pár týdny se provdala za – Ondru Bábora! Návštěvníci zmíněných představené tedy budou mít jedinečnou příležitost vidět (a slyšet) na jevišti »tokat« opravdové manžele. Určitě to bude sát zato, stejně jako komické »hlášky« císaře v podání Václava Vydry či vyhlášené improvizace Petra Jančaříka coby krále cyperského Petra.

Původní muzikál Noc na Karlštejně poberounský soubor složený z profesionálů i amatérů, kteří jsou doma v kraji kolem dolního toku řeky Berounky, poprvé na nádvoří dobřichovického zámku uvedl v létě 2006. Za uplynulých jedenáct sezon jej zhlédlo bezmála osmdesát tisíc diváků po celé republice, resp. na Slovensku. Od samého začátku v představení vedle místních ochotníků excelovali Vladimír Čech, Jan Rosák, Pavel Vítek či brilantní kytarista Štěpán Rak. Vladimír Čech nás sice bohužel před čtyřmi roky opustil, ale v roli Otce Vlasti jej zastoupil jiný skvělý herec – Václav Vydra. Do souboru navíc postupně přibyly další populární tváře: Lumír Olšovský, Michaela Nosková, Petr Jančařík, Jan Matěj Rak a od letoška také zmíněný Ondřej Bábor.

Profesionály doplňují ostřílení a mnoha rolemi prověření ochotníci – Monika Vaňková v roli císařovny Alžběty, Pavla Nováčková v roli Aleny (od letoška i Ofky) Karel Král v roli purkrabího, Petr Říha v roli arcibiskupa Arnošta z Pardubic, jeho žena Alena v roli hofmistryně Ofky a další. Sbor manů je sestaven z několika starostů poberounských obcí, resp. měst, spolu s herci a zpěváky účinkují šermíři a metači ohně, nechybí ani koza či kůň.

Všechna dosavadní představení byla vyprodaná. Rekord drží reprízy na hradě Střekov (2012), na louce u mostu v Karlštejně (2007) a ve slovenských Jaslovských Bohunicích (2014), které vidělo 1.500, resp. 1.400, resp. 1.200 diváků. Kromě toho jsme hráli například v Třeboni, Litomyšli, Sychrově, Praze, na Křivoklátě, v Ploskovicích, Děčíně či Mariánských Lázních … V roce 2013 jsme veselohru uvedli i přímo na nádvoří hradu Karlštejna, kde se divadelní Noc na Karlštejně hrála poprvé po čtyřiceti letech!

 

NOC NA KARLŠTEJNĚ Mníšek pod Brdy, zámek 4. a 5. srpna od 20.00 hodin

 • Císař: Václav Vydra
 • Císařovna: Monika Vaňková
 • Arcibiskup: Petr Říha
 • Pešek: Ondřej Bábor
 • Alena: Michaela Nosková
 • Vévoda bavorský: Jiří Geissler
 • Král cyperský: Petr Jančařík
 • Ofka: Pavla Nováčková
 • Vypravěč: Jan Matěj Rak
 •  Zbrojnoši: Ondřej Nováček, Radan Šubrt, Jan Kuna
 • Manové, šermíři, ženské, metači ohně, kůň, koza…

 

Předprodej vstupenek: Zámek Mníšek pod Brdy, mnisek@npu.cz
(Podrobné info: noc.nasenoviny.net)

 

21.6.2017   Miloslav FRÝDL