Hlavní obrázek

Dnes je čtvrtek 16.8.2018 - Svátek má Jáchym, zí­tra Petra.

Festival skončil v podhradí

Vystoupení slovenských Šarvanců patřilo s programem dětí z místní školky k vrcholům Staročeských májů v Karlštejně. (Autor: Miloslav FRÝDL, 22.6.2017)

Na deseti místech celého našeho kraje (a v Praze) se letos konal osmnáctý ročník poberounského folklorního festivalu Staročeské máje. Vyvrcholil v Letech u Prahy a v podhradí Karlštejna.

V sobotu 27. 5. 2017 od rána vrcholily v Letech přípravy na jeden z největších svátků obce - chystaly se stánky pro trhy i kaplička k polední pobožnosti. Staročeské máje se letos nesly ve znamení sluníčka, pohody a příjemné atmosféry. S průvodem, jehož tempo udávala dechovka Nektarka ze Strakonic a na půvabu dodaly mažoretky ze souboru Srdíčko Kolín, na náves došly děti z letovské i dobřichovické mateřské školy a soubor Osminka. Koňské spřežení dovezlo děti z hasičského kroužku i starostku.

Program zahájilo tradiční předání práva k pořádání májů, o které žádaly děti i letovští hasiči. Se svým vystoupením se představily děti ze školky v Letech a Dobřichovicích i ze školinky Nona. Výborný zásah při likvidaci plamenů předvedli nejmenší hasiči. Starší pak prezentovali své dovednosti v ošetření zraněných při fingované autonehodě. Po nich tančily i hrály folklorní soubory Osminka, Krušpánek, Proměny a Notičky, představilo se také místní pěvecké těleso Pňora Škluntuc. Všeobecné veselí diváků vyvolala soutěž v co nejrychlejším spořádání kremrole. Za odměnu vítězka dostala kremrolí hned pět. O po ražení májky se postarali nejstarší hasiči za doprovodu kapely Třehusk. Následovalo vystoupení kapel Harry Band a Running Sushi.

Posledmím  místem, kde se konal XVIII. festival Staročeskémáje, byl tradičně Karlštejn. Poprvé se v neděli 28. 5. 2017 náměstí zaplnilo při vystoupení dětí z místní školky a karlštejnské pobočky Domečku Hořovice. Předcházel jim krátký průvod krojovaných účastníků a ceremoniál žádání o právo. Premiérově malí i velcí obyvatelé městyse nežádali o souhlas s pořádáním májů starostu - ten měl jiné povinnosti, a tak za něj zaskočila radní Hana Lacmanová. Poté, co právo udělila, mohla začít přehlídka krojovaných družin ze všech koutů republiky. Kamýček střídal na pódiu Voničku, po O smikrásce nastoupil Furiant. Při vystoupení pražského Mateníku a slovenských Šarvanců se prostranství před Muzeem betlémů zaplnilo podruhé. Na závěr hasiči porazili nazdobenou májku, čímž symbolicky ukončili nejen karlštejnské máje, ale i celý poberounský festival. Jeho devatenáctý ročník se bude konat v květnu 2018.

 

22.6.2017    Barbora TESAŘOVÁ, Miloslav FRÝDL