Hlavní obrázek

Dnes je čtvrtek 16.8.2018 - Svátek má Jáchym, zí­tra Petra.

Festival Staročeské máje pokračuje v Zadní Třebani a Všeradicích

Radost krojovaného účastníka Staročeských májů ve Vinařicích (13. 5. 2017), bezprostředně poté, co se v lítém boji zmocnil kytky ze špičky poražené májky. (Autor: Miloslav FRÝDL, 13.5.2017)
Největší středočeská přehlídka folkloru se přehoupla do druhé poloviny

XVIII. poberounský folklorní festival Staročeské máje pokračuje v sobotu 20. 5. v Zadní Třebani a ve Všeradicích. Největší přehlídka folkloru ve středních Čechách se od začátku května konala už na pěti místech u Berounky a navíc i v Praze. Festival vyvrcholí poslední květnovou neděli v podhradí Karlštejna.

Taneční a hudební soubory z Čech, Moravy i Chorvatska měli možnost vidět a slyšet diváci, kteří se některý z uplynulých dvou květnových víkendů rozhodli zúčastnit poberounského folklorního festivalu Staročeské máje. Akce, která se letos koná už v deseti obcích, resp. městech, začala za krásného slunečného počasí 6. května. V Berouně celodenní přehlídku národopisných souborů převážně z Chodska vidělo několik stovek lidí. K vrcholům festivalu patřil průvod krojovaných účastníků a ceremoniál žádání o právo, ke kterému starosta města Ivan Kůs dorazil v kočáře taženém koňským spřežením. Návštěvníci mohli také ochutnat koláče z mnoha českých i moravských regionů.
Vůbec poprvé se festival konal ve Svinařích, obci na severním úpatí brdských Hřebenů. Celé odpoledne obcházel vesnicí obcí průvod májovníků s kapelou, večer se pak místní i diváci mohli potěšit vystoupením několika folklorních souborů i dětí z místní školky.
Hlásnotřebaňským vzrostlou máj - symbol festivalu, kdosi porazil už v noci před konáním akce. Zdejší hasiči v čele se starostou však pentlemi nazdobený smrk vrátili na původní místo a folklorní dění se poté, co bylo rychtářem předáno májové právo, už nerušeně konalo až do večerních hodin.
O uplnulém víkendu festival pokračoval na dalších třech místech. V malé vesničce Vinařice se tradičně odbýval v srdečné, takřka rodinné atmosféře. Přestože obec patří k nejmenším na Berounsku, průvod májovníků zde s kapelou chodil celé odpoledne a zastavil se takřka u všech domů. U každého se hrálo, tančilo u nejednoho z nich také bylo připraveno bohaté občerstvení. Vpodvečer před stylově opravenou historickou kovárnou zatančil folklorní soubor Klíček, zahrála staropražská kapela Třehusk i nejmenší chodská krojovaná dechovka Sedmihorka. Velký boj místní svedli o kytici krásně nazdobené májky, jež byla na závěr programu symbolicky poražena.
O den později se v rámci Staročeskách májů už podruhé konala folklorní část svatojánských barokních slavností Navalis. Na náplavce u Hergetovy cihelny na pražské Malé Straně se mohli obyvatelé hlavního města i turisté potěšit uměním slováckých a valašských tanečníků, chorvatských zpěváků i cimbálové muziky. Také se mohli projet po Vltavě na benátských gondolách či chorvatských falkuších a ochutnat mořské speciality.
V sobotu 20. 5. Staročeské máje pokračují v Zadní Třebani – obci na pravém břehu řeky Berounky, kde folklorní festival před osmnácti lety vznikl, i ve Všeradicích. Tato obce na Podbrdsku je známá tím, že se zde v roce 1785 narodila »pramáti českých kuchařek« M. D. Rettigová.
Další info najdete na: http://maje.nasenoviny.net

***

Program Staročeských májů 20. 5. v Zadní Třebani
13.00 – ZAHÁJENÍ STYLOVÉHO JARMARKU, projížďky na koních
13.30 – POBOŽNOST U KAPLIČKY
14.00 – KRUŠNOHORSKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA, Most
14.30 – PRŮVOD KROJOVANÝCH ÚČASTNÍKŮ
14.45 – CEREMONIÁL ŽÁDÁNÍ O PRÁVO
14.55 – TŘEBASBOR, Zadní Třebaň
15.05 – KRUŠNOHORSKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA, Most
15.30 – NETOLIČKA, Netolice
16.30 – PROMĚNY, Řevnice
17.00 – NOTIČKY, Řevnice
17.30 – TŘEHUSK, staropražská kapela
18.30 – VYSTOUPENÍ DĚTÍ ZE ZŠ I MŠ, BESEDA, DRAŽENÍ A KÁCENÍ MÁJKY

Program Staročeských májů 20. 5. ve Všeradicích
12.00 – TŘEHUSK, staropražská kapela
13.00 – PRŮVOD OD KOSTELA
13.10 – PŘEDÁNÍ PRÁVA K POŘÁDÁNÍ MÁJŮ, ZAHÁJENÍ FESTIVALU
13.15 – DĚTSKÉ TANEČKY, Všeradice
13.30 – ČESKÁ BESEDA, Všeradice
14.00 – PRŮVOD VSÍ
17.30 – 18.00 SKALANKA, Švihov
18.00 – 19.00 KRUŠNOHORSKÁ DUDÁCKÁ MUZIKA, Most
19.05 – 19.30 PROMĚNY, Řevnice + MORAVSKÁ BESEDA
19.35 – ČESKÁ BESEDA, Všeradická chasa
19.55 – DRAŽENÍ A KÁCENÍ MÁJE
20.00 – TANEČNÍ ZÁBAVA v sále hospody Na Růžku, hraje SKALANKA

 

17.5.2017   Miloslav FRÝDL