Hlavní obrázek

Dnes je pátek 19.4.2024 - Svátek má Rostislav, zí­tra Marcela.

Festival Staročeské máje pokračuje u Berounky i u Vltavy

Svinařští májovníci při obchůzce obcí 6. 5. 2017. (Autor: Miloslav FRÝDL, 6.5.2017)

XVIII. poberounský folklorní festival Staročeské máje, který začal první květnovou sobotu, v Berouně, Svinařích a Hlásné Třebani, pokračuje o nadcházejícím víkendu. Největší středočeskou přehlídka folkloru hostí v sobotu 13. 5. Vinařice u Berouna a v neděli 14. 5. Černošice-Mokropsy i – Praha!

Za krásného slunečného počasí začal v sobotu 6. 5. poberounský folklorní festival Staročeské máje. V Berouně, kde se konal zároveň s vyhlášenými Hrnčířskými trhy, celodenní přehlídku národopisných souborů převážně z Chodska vidělo několik stovek lidí. K vrcholům festivalu patřil průvod krojovaných účastníků a ceremoniál žádání o právo, ke kterému starosta města Ivan Kůs dorazil v kočáře taženém koňským spřežením. Návštěvníci mohli také ochutnat koláče z mnoha českých i moravských regionů.
Vůbec poprvé se festival konal ve Svinařích, obci na severním úpatí podbrdských Hřebenů. Celé odpoledne vesnicí obcí průvod májovníků s kapelou, večer se pak místní i diváci mohli potěšit vystoupením několika folklorních souborů i dětí z místní mateřské školy. Poté, co byla poražena májka, se ještě konala večerní tancovačka.

Hlásnotřebaňským vzrostlou máj - symbol festivalu, kdosi porazil už v noci před konáním akce. Zdejší hasiči v čele se starostou však pentlemi nazdobený smrk vrátili na původní místo a folklorní dění se poté, co bylo rychtářem předáno májové právo, už nerušené konalo až do večerních hodin.

O nadcházejícím víkendu festival pokračuje na dalších třech místech. V malé vesničce Vinařice u Berouna, na masopustním náměstí v Černošicích-Mokropsech a – v Praze na Malé Straně. V rámci Staročeskách májů se už podruhé bude konat folklorní část svatojánských barokních slavností Navalis. Obyvatelé hlavního města i turisté se budou moci mj. potěšit uměním slováckých i valašských tanečníků, chorvatských zpěváků, cimbálové muziky a staropražské kapely Třehusk. A nejen to – budou se také moci projet na benátských gondolách či chorvatských falkuších a ochutnat mořské speciality.

Bohatý stylový program se bude odbývat i všech na ostatních místech. Letos už jich je dohromady deset.

Kdy a kde se dále koná poberounský folklorní festival:

VINAŘICE, náves, sobota 13. května od 17.00
* Od 13.00 průvod obcí
* Klíček * Sedmihorka * Třehusk * Česká beseda

MOKROPSY, Masopustní nám., neděle 14. května od 14.00
* Pramínek *  Ladův národopisný soubor * Vrbina * Klíček * Praštěnka
* Třehusk * Černošické děti

PRAHA-KAMPA, náplavka u Hergetovy cihelny, neděle 14. května od 11.45
* Malý Handrláček * Lintavěnka    * Krušpánek * Rosénka * Chorvatský pěvecký sbor Klapa-Sv. Juraj * Moravští Chorvaté * Třehusk * Chorvatská kapela Šomazguni
* Projížďky po Vltavě na gondolách a falužích

ZADNÍ TŘEBAŇ, náves, sobota 20. května od 13.00
* Krušnohorská dudácká muzika * Třebasbor * Netolička * Notičky * Proměny * Třehusk * Česká beseda * Děti ze ZŠ i MŠ

VŠERADICE, u hospody, sobota 20. května od 12.00
* Třehusk * Skalanka * Krušno-horská dudácká muzika * Proměny
* Česká beseda * Moravská beseda * Všeradické děti
* Od 20.00 taneční zábava v hostinci Na Růžku

Festival pokračuje:

  • 28. května v Letech
  • 29. května v Karlštejně

 

12.5.2017   Miloslav FRÝDL