Hlavní obrázek

Dnes je čtvrtek 16.8.2018 - Svátek má Jáchym, zí­tra Petra.

Májka v Hlásné padla dvakrát - poprvé ji v noci podřízli záškodníci

Chasa na Staročeských májích v Hlásné Třebani 6. 5. 2017 se chystá porazit symbol festivalu – nazdobenou májku. (Autor: Miloslav FRÝDL, 6.5.2017)
PRVNÍ KVĚTNOVOU SOBOTU ZAČAL POBEROUNSKÝ FOLKLORNÍ FESTIVAL STAROČESKÉ MÁJE

Poberounský folklorní festival Staročeské máje začal první květnovou sobotu 2017 hned na třech místech najednou: v Berouně, Svinařích a Hlásné Třebani. Největší přehlídka folkloru ve středních Čechách pokračuje dále každý květnový víkend.    

V Hlásné Třebani program zahájila Domažlická dudácká muzika. Ve 14.50 se sešli krojovaní účastníci u hospody Na Růžku a za doprovodu muziky došli v průvodu na náves. Zde se ujala slova Jana Pernecká, přivítala přítomné a předala slovo Holkám v rozpuku, mladé chase a dětem, kteří požádali starostu o udělení práva k pořádání oslav. Rychtář  jim ho předal a oslavy mohly začít. Nejprve vystoupily děti ze školky a malí sokolové, po nich Holky v rozpuku s tanečkm na písničku Komáři se ženili. Pak vystoupil Národopisný soubor Po-střekov. Krásná muzika, krojovaní chasníci a děvčata - pěkná podívaná! Hasiči a malí sokolíci zatancovali českou besedu. Kdo měl zájem, mohl si koupit lístek do slosování o májku - vyhrál ji Michal Snopek. V této době už přijela naše oblíbená kapela Třehusk a za doprovodu její písničky byla májka pokácena. Na tuto chvilku se těšily nejvíce děti - hned po pádu májky se na ni všechny vrhly a tahaly se o její výzdobu.

Hasiči se postarali o chutné pohoštění, diváci si mohli také nakupovat ve stáncích šperky, koření, květiny, balonky pro děti... Počasí nám tentokráte přálo, nálada byla výborná, vystoupení moc pěkná. Radost nám nezkazilo ani to, že v noci z pátku na sobotu nám nějací záškodníci májku podřízli. Díky starostovi a pomoci hasičů  byla májka opravena a ráno opět stála na svém místě.

Ve Svinařích se Staročeské máje v rámci poberounského folklorního festivalu konaly vůbec poprvé. Nejprve několik hodin obcházeli vsí májovníci za doprovodu muzikantů a zvali místní na program pod májkou a tancovačku. Vpodvečer byli obyvatelé Svinař premiérově svědky ceremoniálu žádání o právo i vystoupení folklorních souborů - dudácké muziky Praštěnka a Kominíčku z Malé Bělé. Potěšilo je také vystoupení dětí z místní školky a flétnového sboru Evy Kolandové.

 

11.5.2017   Jitka ŠVECOVÁ