Dnes je neděle 27.5.2018 - Svátek má Valdemar, zí­tra Vilém.

Po Třebani jsme vyhrávali šest a půl hodiny!

Třehusk v zadnotřebaňském masopustním průvodu 25. února 2017. (Autor: Angela KUBICA, 25.2.2017)

„Dva tisíce!“ Redaktorka Berounského deníku Romana Šimková byla při odhadu počtu návštěvníků XXVIII. Poberounského masopustu velkorysá. Diváků v sobotu 25. 2. 2017 do Zadní Třebaně dorazilo přibližně 1.000 - 1.200, ale nic to nemění na faktu, že kolem poledního nebylo k hnutí na návsi ani v zahradě Společenského domu.

Počasí vládlo navzdory předpovědím fantastické, slunečné. Stánků se vším možným bylo v centru obce přes třicet, desítky lidí si neváhaly obléct masky. V okolí kapličky byly k vidění včely i s královnou, družstvo biatlonistek na lyžích, komíny, ovečky, klokani, divoši, Červená karkulka maskovaná za čarodějnici, vlk, Ferda mravenec, kominík, vodník, šašci, Hercule Poirot a další a další a... obří mouchy oblétující masivní, náramně vytvarovaný exkrement. Právě tento skvělý hromadný převlek slavil u poroty hodnotící nejoriginálnější maškary největší úspěch - jeho místní tvůrci a zároveň nositelé získali Cenu Josefa Jahelky určenou Králi masopustu. Ocenění se dočkala také dvojice »deratizátorů«, která se mouchy snažila omezit v rozletu speciálním postřikem a s nimi zmíněné komíny, ovečky, běžkyně na lyžích a klokani s klokaňátkem.

Program, tradičně se odbývající na valníku, byl jaksepatří »našlapaný«. Zahájila ho jako vždy domácí kapela Třehusk, posílená o bývalé členy Jardu Němečka (trumpeta) a Mirka Kuse (baskřídlovka). Po ní v rychlém sledu následovala vystoupení kejklíře a chůdaře PETA, řevnických divadelníků, dětské muziky Notičky, dětí ze ZUŠ Řevnice a místního Třebasboru. Na závěr ochotníci pochovali Masopusta a mohlo se vyrazit na obchůzku vsí. V průvodu kromě muzikantů a tradiční čtveřice »hlavních postav« (medvěd, medvědář, policajt, Masopust), pochodovala spousta dalších masek i civilů, bryčku taženou párem koní z kozlíku kočírovala Jana Červená, na dalších konících část průvodu odjely místní slečny. Vsí jsme chodili rekordních šest a půl hodiny, od půl jedné do sedmi. Přestože některá vrata či dveře domů zůstaly oproti minulým letům zavřené, jiné se zase nově otevřely, takže můžeme radostně oznámit, že pohoštění letos masopustnímu průvodu připravilo jedenačtyřicet domácností. Další rekord! Všechny ty koblížky, placky, šišky, koláče, buchty, zelňáky, řízky, pečená i uzená masa, chleby se sádlem, utopenci, pomazánky, polévky, chlebíčky, jednohubky... byly fantastické. A kořalky tolik, že prostě nešla vypít. Třehusk pak ještě bezmála dvě hodiny vyhrával pro asi tři desítky nejvytrvalejších v pivnici »kulturáku«. Byla to šichta, ale – stálo to zato!

 

4.4.2017   Miloslav FRÝDL   

 
 

PARTNEŘI A SPOLUPRACOVNÍCI

TOPlist