Hlavní obrázek

Dnes je sobota 17.8.2019 - Svátek má Petra, zí­tra Helena.

Kováři se po letech vracejí do Litně

PŘI PRÁCI. V areálu bývalého liteňského učiliště předvedou svoji práci také podkováři. (Autor: ARCHIV, 5.6.2014)
V AREÁLU BÝVALÉHO UČILIŠTĚ BUDOU K VIDĚNÍ TAKÉ PODKOVÁŘI, DRÁTENÍCI, NOŽÍŘI ČI PREGLÉŘI

Liteň - Po přerušení desetileté tradice Svinařského řetězení se organizátoři z řad kovářů rozhodli přijmout nabídku Městyse Liteň k možnosti nadále se v kraji prezentovat. Složitá doba ani nedostatek peněz nemůže zabránit přátelům a příznivcům kovářského řemesla uspořádat své setkání. Po Společenstvu kovářů pozvedá prapor řemesla časopis Kovárna pro radost i stejnojmenné zařízení v Kytíně, které se již podílelo na předchozích akcích, včetně Svinařského řetězení. Časopis by tak chtěl oživit pozastavenou činnost. Proto svolává na 7. a 8. 6. kováře i podkováře, profesionály i amatéry, na setkání přátel kovářského řemesla do bývalého kovářského učiliště v Litni. V minulosti skončila řada průmyslových podniků, škol a vzdělávacích zařízení. Tento osud postihl i liteňské učiliště. Je dobrou zprávou, že se objekt dostal zpět do majetku Městyse Liteň, který tak má možnost kováře opět přivítat na svém území a poskytnout jim »přístřeší«.

Setkání se muselo přejmenovat, což mrzí, ale nevadí. Návštěvníci akce Kováři v Litni 2014 opět uvidí pravou kovařinu se všemi půvaby řemesla. Uvidí i podkováře při práci, dráteníky, nožíře, pregléře, pasíře a další s kovem pracující řemesla. Zároveň budou moci posoudit úroveň přípravy budoucích kovářů.

Nevíme, jaká bude nabídka doprovodné výstavy, ale zatím návštěvníci nikdy zklamáni neodcházeli. Pořadatelé věří, že pokud vyjde počasí a sejde se řemeslníků i návštěvníků dost, bude veselo. Že bude oko potěšeno hezkými předměty a duše pohlazena. Výstava bude částečně prodejní, tak si třeba i něco hezkého budete moci odnést či objednat. Díla přislíbili dodat výtvarníci, výrobci keramiky, šperkaři i mladí autoři z výtvarných kroužků. O hudební doprovod se postará oblíbený Třehusk i skupina Viklan s hudbou Keltů, což jistě přispěje k příjemné atmosféře, jež tato setkání provází.

 

9.6.2014   Zdeněk SLAVATA    Vyšlo v NN 11/2014