Hlavní obrázek

Dnes je středa 19.6.2019 - Svátek má Leoš, zí­tra Květa.

Tlapička vede z Karlštejna do Karlštejna

ZIMOU NEZIMOU. Jedna z prvních letošních akcí turistického oddílu Trilobit - pochod Zimou nezimou se startem ve Všenorech. (Autor: ARCHIV, 16.4.2014)
POCHOD, KTERÉHO SE ÚČASTNÍ STOVKY TURISTŮ, SE BUDE KONAT POSLEDNÍ DUBNOVOU SOBOTU

Karlštejn - Turistický pochod i cyklojízda Karlštejnská tlapička se uskuteční 26. dubna v Karlštejně a okolí. Předsedou turistického oddílu Trilobit Barrandov, který akci pořádá, je Václav NOHEJL.

Proč se vlastně pochod jmenuje Karlštejnská tlapička? Karlštejnská tlapička, která se letos bude konat počtvrté, je dílo našeho člena Jardy Šabršuly. Bohužel stihl vytvořit jen první dva ročníky, pak ho postihla mozková příhoda a k turistice se již asi nevrátí. Název pochodu má »na svědomí« všemi oblíbená psí holčička Bára, která s námi absolvovala většinu akcí, a kterou Jarda miloval. Bára je už pár let v psím nebíčku - jako památka na ni a vlastně i na zdravého Jardu nám zůstal pochod.

„Tlapička« každoročně startuje na nádraží v Karlštejně a končí kus vedle, v penzionu u nádraží. V poslední době jsme přidali i trasy z Berouna. Každý ročník padne rekord v počtu účastníků - loni dorazilo 380 turistů. Pochod je veden Českým krasem, dlouhé trasy »šmrncnou« okraje Křivoklátska či Brd.

Pořádáte i jiné podobné akce? První naše akce vznikla hned v roce 2006, kdy byl založen oddíl. Dostala název Do Holyně bez holinek a k mání byla jedna krátká trasa 10 km. Na startu se objevilo 200 turistů, což nás okamžitě nastartovalo do dalších aktivit. Hned následující rok to byly již tři akce, postupně jsme vymýšleli další a nyní můžeme nabídnout 15 akcí ročně - 11 pravidelných a zainteresované veřejnosti již známých sobotních pochodů a k tomu ještě 4 takzvané podvečerní pochody metropolí, které tvoříme do seriálu pochodů Prahou turistickou. V současné době jsme nejaktivnější pražský odbor, alespoň co do počtu pořádaných akcí a počtu účastníků. Na sobotních pochodech se s námi turisté dostanou i dále od Prahy - na Kokořínsko, Říčansko, Křivoklátsko, do Českého krasu, Brd, Polabí, Posázaví...

Na každou akci se může přihlásit i veřejnost, není podmínkou být členem KČT. Funguje to tak, že zájemce přijde v daném časovém rozmezí na start, po zaplacení startovného (bývá tak 20 - 50 Kč) obdrží popis pochodu, někdy mapku a vydá se na některou z tras. Pochody jsou protkány kontrolními body, na nichž účastník dostává razítka do popisů. V cíli se vydává pamětní list pochodu, případně nějaká upomínka, odznak...

Veškeré informace lze vyčíst na našich webových stránkách www.trilobitbarrandov.eu.

Kdyby se chtěl někdo stát členem vašeho oddílu, jak to má udělat? Každoročně se k nám přidávají noví členové, ať již přestupují z jiného oddílu, nebo vstupují prvně do řad KČT. Pokud by se v někom rozhořela touha stát se jedním z Trilobitů, stačí nás kontaktovat nejlépe na některém našem pochodu. Nabízíme všem rovnocennou pozici v klubu, účast na tvorbě akcí pro veřejnost, společné výlety, nové kamarády. Scházíme se jednou za čtrnáct dní v hospůdce na Barrandově, která je místem vzniku mnoha nápadů spojených s našim oddílem a vlastně i místem vzniku Trilobitu Barrandov.

Je mezi lidmi o turistiku zájem? Myslím si, že v současnosti se žádný boom v turistice nekoná. Je určitý okruh lidí, kteří turistiku provozují pravidelně - ti zůstanou věrni stále. Potom jsou druzí, kteří se občas projdou, navštíví masový pochod Praha - Prčice, podniknou túru na dovolené. Ostatní turistika nezajímá, aniž by ji alespoň jednou okusili. Turistika je přitom sport, který se dá provozovat od batolete až do sklonku života. Někdo chodí s cílem dosáhnout co největšího výkonu, pokořit co nejvíce kilometrů, jiný se zase kochá romantickými zříceninami, šumějícími vodopády, objevuje prameny řek, rozhlíží se ze skalních vyhlídek nebo rozhleden do dalekého okolí. Věřte mi, že kdo objeví krásu Českého Ráje, vystoupá na Sněžku nebo si třeba projde cestu Vojtěcha Náprstka z Berouna na Karlštejn, necítí potřebu jezdit na drahé dovolené do zahraničí.

 

19.4.2014   Martina MOTTLOVÁ    Vyšlo v NN 7/2014